Power Amplifier RK-AMP500
RK-AMP500 | Power Amplifier RK-AMP500
INTEVIO 500W Class-D Power Amplifier
RK-AMP500 supports balanced/unbalanced audio inputs and 100V speaker outputs. It also has a 100V audio input port to connect with the output from other amplifiers so that the output power can be increased easily. A contact output is provided to send out the fault status to a third-party ystem should a fault be detected. Through the RJ45 port, RK-AMP500 receives the audio signal and control signal from the controller RK-MCU or RK-ZONE8 and sends back the fault status.
Description
RK-AMP500, 500W Digital Power Amplifier, is used to amplify the audio signal to drive loudspeakers. It is reliable, efficient and light-weight. Automatic fault detection and self-protection RK-AMP500 can self-protect from overheating, overcurrent, overvoltage, undervoltage, overload or short circuit. For example,
when the internal temperature reaches its critical limit, the overheat protection circuit will shut down the power amplification module and activate the protection indicator light on the front panel. RK-AMP500 can detect power supply errors automatically during operation. The built-in fuse will provide overcurrent protection to the main power supply. In the event of a main power supply failure, the backup power (24V DC) is activated
Part-No.:
RK-AMP500
Technical Data
Rated voltage
230 V AC
Input-Clipping
Verzerrung bei -3dB unter Nennleistung (ohmsche Last)
Indication Output voltage
Alle Kanäle auf Batterienennspannung geladen
Alle Kanäle werden mit Netznennspannung geladen
Betriebsarten
Frequency
Versorgungsspannung_a
Eigenschwingungsfrequenz im Ruhezustand
Effizienz bei maximaler Last
Eingangsimpedanz (symmetrisch)
Eingangsempfindlichkeit
Spannungsverstärkung
Maximale Tragfähigkeit
Verzerrung bei Nennleistung (ohmsche Last)
Frequenzgang bei Nennleistung
Vorgang Klasse D
Temperaturkompensationsfaktor für Batterieladegerät
Schutz vor tiefer Batterieentladung
Starten des Ladegeräts
Impedanz der Batteriequelle
Ladegerät start-up
Schutz vor Unterspannungsabschaltung der Batterie
Temperatur-Kompensationsfaktor
Ausgangsleistung (Hauptversorgung)
Ausgangsleistung (Batterie)
Klirrfaktor @ -3dB unter der Nennleistung
Signal to noise ratio bei Nennleistung
Eingangsbegrenzung
Wirkungsgrad bei max. Belastung
Externe DC Ausgänge
Luftstromrichtung
Strombegrenzung des Batterieladegeräts
Kapazität der ventilgeregelten Blei-Säure-Batterie
Zulassung/Zertifizierung VDE, Semko (EN 60934)
Isolationswiderstand
Stehspannung Prüfspannung
Shutdown
Operating life
Kontrolllampe
Rated current
Signal Rausch Verhältnis
Frequenzbereich_fr
kHz
Leitungsspannung
Lautsprecher_Line_Modul
Spitzenspannungswiderstand
max_Schaltkontaktstrom
max_Schaltkontaktspannung
Lastimpedanz min.
SNR
THD
max_Ausgangspegel_FR
Audio Ausgangskanäle
Ausgabetype
Max. Power per module
Audio latenzy
Output channels
Audio Transmission Format
Ethernet
Output impedance
Frequency response
Nominal output level
Interference Voltage DistanceLine
Interference voltage ratioMicrophone
frequency response line
frequency response microphone
Nominal line input level
Nomminal input levvel microphone
audio input channels
Short-circuit proof against + 24 V
load current per output
input resistance
input voltage logical 0
input voltage 1
Input voltage
audio storage
Encoder/Decoder
Sampling rate
Voltage supply
Power consumption
Max. external voltage
V DC
Voltage of loudspeaker output
Max. number of lines per moduel
Max Power per line
Max. number of modules per INC
Operation temperature
Channel separation
Distortion factor @ 1 kHz
Approval
Efficiency
Signal to noise ratio
Input level
Output power *8
Current (1 kHz sinus/1 min.) @ 24 V DC *7
Rated current @ 230 V AC *6
Rated current @ 24 V DC*6
Rated frequency
Emergency power supply
V DC
Technology
Operating voltage
24 V DC
Operating voltage
21,5 ... 28,5 V DC
Current consumption @ 12 V DC
Current consumption @ 24 V DC
Power consumption
W
Rated voltage
Output voltage
70/100 V AC
Output current
A
Contact load relay
Data transmission speed
Transmission distance
Transmission range
80 Hz ... 18 Hz
System input impedance
Channel separation
dB
Harmonic distortion at nominal level
Sensitivity
mV
Sound level
dB
Impedance
Ω
Fiber
Current consumption
Ambient temperature
10 °C ... 55 °C
Storage temperature
-40 °C ... 70 °C
Air humidity
Air humidity
Type of protection
Housing
Maximum line voltage
Maximum line voltage (without a short circuit or partial short circuit fault)
Maximum rated continuous current with the switch closed
Maximum rated switching current (under short circuit)
Maximum series impedance with the switch closed (ZC max.)
Color
Mounting
Weight
Weight
approx. 11,2 kg (netto)
approx. 13,8 kg (gross weight)
Dimensions
W: 482 mm H: 88 mm D: 407 mm
W:580 mm H: 235 mm D: 552 mm (Packing)
Declaration of Performance
Output current (idle)
Output current (alarm)
Emergency power supply
RS-485 baud rate
RS-485 End of Line Resistor
Maximum amplifier input voltage
Maximum amplifier rated current
DC output voltage range
Maximum DC output current
Threshold for LIM Enablement / Disablement
Nominale Netzspannung
Batteriekapazität
Betriebsspannungsbereich der Batterie
Strombegrenzung des Ladegeräts
Überstromschutz an den OUT-Ausgängen
Max. Anzahl an Leistungsverstärkern
Überstromschutz an den AUX-Ausgängen
Max. Gesamtstrom aller AUX-Ausgänge
Ladespannung bei 25°C
Maximale Akkugesamtkapazität bei Netzbetrieb 230V/115VAC
Max. Akkuladestrom (bei 230V/115VAC)